11 listopad. Narodowe Święto Niepodległości – Narodowe Święto Biegania

11 listopad. Narodowe Święto Niepodległości – Narodowe Święto Biegania

Przeglądając ogólnopolskie serwisy poza wiadomościami o Marszu Niepodległości trafiamy na informacje o Biegach Niepodległości. Nie o wszystkich usłyszymy, ale jest ich w Polsce pewnie kilkaset. Każdy z frekwencją i oprawą na miarę swoich możliwości, ale każdy przesycony atmosferą patriotyzmu. W dużych miastach (Warszawa, Poznań) po kilkanaście tysięcy osób na starcie, Rzeszów 2000, Krosno 700 uczestników. Ogromne biało – czerwone morze ludzi. Z roku na rok rosnąca frekwencja. Wszędzie odśpiewany Hymn Narodowy przez uczestników, osoby towarzyszące, kibiców. Magiczna chwila. Zawsze wtedy zadaję sobie pytanie: co powoduje, że właśnie na biegach niepodległości padają rekordy frekwencji? Chyba ten czas, ta chwila, gdzie płyną w przestrzeń dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, powoduje, że chcemy być razem, tworzyć wspólnotę, być Narodem. I nie o wynik w tym dniu chodzi najbardziej, ale o to, aby być częścią czegoś wielkiego. Być częścią wielkiego projektu, który składa się z nas, małych cegiełek, bez których nic nie da się zbudować. 

Dzisiaj obserwując zbierających się na krośnieńskim rynku zawodników wspominaliśmy z dyrektorem MOSiR Krosno Antonim Dębcem (człowiekiem, który wymyślił Bieg Niepodległości dla Krosna) poprzednie edycje. To jaką drogę przeszedł Bieg Niepodległości przez 23. lata. Od 47. osób w pierwszej odsłonie do 700. dzisiaj. To Wy drodzy zawodnicy jesteście autorami tego sukcesu. To dzięki Wam Krośnieński Bieg Niepodległości znalazł się w „pierwszej lidze”. 

Bywały lata, że na starcie brakowało osób z naszej gminy. Dzisiaj na krośnieńskiej Starówce w każdym szeregu kilkusetosobowego tłumu ludzie z Korczyny, Kombornii, Krasnej… Dookoła znajome twarze. Trudno wymienić wszystkich, ale stanowiliśmy znaczącą siłę w stawce. Nie tylko frekwencyjnie, ale walczyliśmy o miejsca na podium. Nie wszystkich udało się uchwycić na fotografiach, ale każdy zasłużył na ogromne brawa. Możemy być dzisiaj z siebie dumni. Zrobiliśmy kawał dobrej roboty. Jeszcze raz ogromne gratulacje.

H. Wierdak

Wyniki XXIII Biegu Niepodległości

Wyniki VI Zawodów Nordic Walking z Okazji Święta Niepodległości

 

7. PKO Bieg Niepodległości Rzeszów

foto: arch. G. Słowika